Bakan Şimşek’in toplantısında iş dünyasından rekabet vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek iş dünyası ile bir araya geldi. Toplantının ardından konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “İş dünyası olarak alınacak vergilerin rekabet gücümüze olacak olumsuz etkisini anlattık” dedi.

CNBC’DEN Emre Eser’in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da iş dünyasının önde gelen temsilcileri ile bir araya geldi. Sabah saatlerinde başlayan toplantının ana gündem maddesi çok tartışılan vergi taslağıydı.

Toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Mustafa Gültepe, “İş dünyası özellikle ciro üzerinden vergi alınması meselesi üzerinde durdu. Ayrıca kurumlar vergisi ile ilgili taleplerimizi ilettik. Bu konuların rekabet gücümüzü çok düşüreceğini anlattık. Karlılığın bu kadar düşük olduğu bu dönem için olmaması gerektiğini vurguladık. Orta ve uzun vade için konuşmamız gerektiğini aktardık. Bakanlık iş dünyasının tüm taleplerini dinledi. Gözümüz bundan sonraki süreçte” ifadelerini kullandı.

‘REKABET GÜCÜ’ TALEBİ

Özellikle rekabet gücü konusunun altını çizen TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Bu noktanın üzerinde durduk. Temel motivasyonumuz bu oldu. Bunun yerine kayıt dışı ile mücadeleye değindik ve atılacak tüm adımlara iş dünyası olarak destek vereceğimizi söyledik” dedi.

Gültepe, “Fiyatları arttıracak bir vergi düzenlemesinin en azından bu dönemde yapılmaması gerektiğini bakanlık heyetine ilettik. Rekabet güzümüzü destekleyecek adımlar atılması gerektiği vurguladık. Onlar da bazı konuların gözden geçirileceğini söyledi iş insanlarına” diye konuştu.

Gültepe, Bakan Şimşek’in iş dünyasına genel ekonomik görünüm hakkında bir sunum yaptığını belirtti.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Toplantıya, TOBB, TİM, MÜSİAD, DEİK, ASKON, TÜRKONFED, TÜRMOB, TÜSİAD ve YASED gibi kuruluşların başkan ve yöneticileri katıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir