Kabine’de revizyon Resmi Gazete’de: Koca ve Özhaseki “af talebinin kabulüyle” görevden alındı, Murat Kurum yeniden Kabine’de

T24 Ankara

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gece saatlerinde sürpriz şekilde istifasını sunan Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda her iki bakan için de “görevden affını isteyen ve af talebi kabul edilen” ifadesi dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir gündemde olan Kabine’deki değişimin ilk adımını da atmış oldu. Erdoğan’ın atamasıyla Koca’nın yerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu gelirken, Özhaseki’nin yerine ise kendisinden önceki Çevre Bakanı olan ve 31 Mart’ta AKP’nin İBB Başkanı adayı olarak yarışan Murat Kurum getirildi. Böylece kurum, yaklaşık bir yıldan sonra yeniden Bakanlığa dönerek Kabine’ye girmiş oldu. 

31 Mart yerel seçiminin ardından gündeme gelen kabine değişikliği konusunda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düğmeye bastığı ve geniş çaplı revizyona yapacağı öne sürülüyordu. İlk olarak AKP’nin Kızılcahamam kampında vekiller tarafından ağır biçimde eleştirilen Sağlık Bakanı Koca’nın görevden alınacağı iddiası gündeme geldi. 

Koca’nın yerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu

Kabinede ilk değişim bu gece Resmi Gazete’de yayımlandı. Bir süre önce istifasını sunduğu iddia edilen Fahrettin Koca, Erdoğan imzalı kararla bu gece Sağlık Bakanlığı görevinden alındı. Koca’nın yerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı.

Özhaseki istifasını sundu, yerine geldiği Kurum tekrar bakan oldu

Bu gece X hesabından yaptığı açıklamayla, sağlık gerekçelerini öne sürerek sürpriz şekilde istifasını duyuran Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki de görevden alındı. Özhaseki duyurusunda, siyaseti de bırakarak aile vakfı kuracağını söyledi.

Özhaseki’nin yerine ise kendisinden önce görevde olan ve yerine atandığı eski Çevre Bakanı Murat Kurum getirildi. Kurum, bir yılı aşkın süre sonra Çevre Bakanlığı görevine yeniden dönerek, Kabine’ye girmiş oldu. Özhaseki de Kurum’un yerine getirilmişti.

Kurum son olarak 31 Mart seçimlerinde AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı adayı olmuştu. Seçimi, CHP’nin mevcut başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşı seçimi yüzde 11.5 puanlık farkla kaybetmişti. 

Karada “Affını isteyen” ifadesi

Öte yandan, görevden alınan her iki bakanın kararında da “affını isteyen ve af talebi kabul edilen” ifadesi dikkati çekti. Daha önce de “görevden affını” talep eden eski Hazine ve Maliye Bakanları Berat Albayrak ve Lütfü Elvan ile ilgili  kararlarda, “görevden affını isteyen ve af talebi kabul edilen” ifadeleri yer almıştı.

Eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da istifa açıklamasında “affını istediğini” bildirmiş, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de “Hafize Gaye Erkan’ın şahsi kararı” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, Erkan’la ilgili “görevden alınmıştır” ifadesi dikkat çekmişti.


Erdoğan’ın, kabinede geniş çaplı revizyon yapacağı iddia edildi; gözler hafta sonunda

Murat Kurum kimdir?

İlk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamlayan Kurum, Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansını Okan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde kentsel dönüşüm alanında 2017 yılında tamamladı.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda çalışan babasının Mardin’e tayini çıkmasıyla 2 ve 3. sınıfa Mardin Atatürk İlkokulu’nda devam etti. İlköğrenimini Ankara Seyranbağları İlkokulu’nda, ortaokul ve lise öğrenimini Kocatepe Mimar Kemal Lisesi’nde tamamladı. Üniversite sınavında gıda mühendisliğini kazanmasına rağmen inşaat mühendisliği okumak için tekrar sınava girdi. 1999 yılında Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu, yüksek lisansını kentsel dönüşüm alanında yaptı.

1999-2005 yılları arasında Türkiye’nin farklı bölgelerinde şantiyelerde çalıştı; 2005 yılında TOKİ’de Uygulama Daire Başkanlığı’nda uzman olarak çalıştı. 2006-2008 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürü,[2] 2009-2018 yılları arasında T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İştiraki Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürü görevlerinde bulundu.

2018’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesine Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevinden ayrılmasından sonra 2023 Türkiye genel seçimlerinde AKP’den İstanbul Milletvekili olarak seçilmiş ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı oldu. 2024 Türkiye yerel seçimlerinde AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı adayı oldu. Seçimi mevcut başkan Ekrem İmamoğlu, yüzde 11.5 kazandı. 

Kemal Memişoğlu kimdir?

Aslen Rizeli olup, 1966 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1990 yılında bitirdi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 1995 yılında Genel Cerrahi Uzmanlığını aldı.

1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev Yaptı. 1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon ünitesinde bulundu. 2000-2002 yıllarında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yaptı. 2002 yılı sonunda PTT Hastanesine Başhekim olarak atandı. 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2016 yılında da Genel Cerrahi Profesörü oldu.

2007 yılında Beykent Üniversitesinde başladığı Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında bitirdi. 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görev yaptı. 02-11-2012 tarihinde İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atandı. Mayıs 2014 – Ekim 2016 tarihleri arasında aynı birliğin Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 06 Ekim 2016 tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atandı.

Prof. Dr. Memişoğlu’nun ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel yayını bulunmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir