Köylü şikayetçi: Belediye inek sahiplerine ceza kesiyor, köylüler ineklerini satmak zorunda

Uygar Çağan Ulusan-Ankara

Kocaeli-İzmit Kabaoğlu köyü sakinleri, villa sahiplerinin gübre kokusundan şikâyet etmesi üzerine belediyenin ceza yazmaması için ineklerini satmak zorunda kaldıklarını iddia etti. İzmit Belediyesi yetkilileri ise bu iddiayı reddetti.

İzmit Belediyesi’ne bağlı Kabaoğlu Mahallesi’ndeki villa sahipleri, gübre kokusundan rahatsız olmaları nedeniyle belediyeye şikâyette bulundu. Köylülerin iddiasına göre İzmit Belediyesi inek sahiplerine, belli bir süre içerisinde ineklerini satmamaları durumunda para cezası alacaklarını bildirdi.

Köylüler gelecek cezayı ödeyemeyecekleri için ellerindeki tek geçim kaynağı olan ineklerini satmak zorunda kaldılar. Köylüler arasında ineklerini satan birçok kişi mevcut. Mahalle sakini Mustafa Tonbul, (72) konuya ilişkin olarak şunları dedi:

“İnek besleyenlere köyde ceza var. Henüz biz şikayet edilmedik ama etrafımıza evler yapılıyor, çok yakında bize de şikayet gelecektir. Gelen şikayet etse ne yapacağım? Mecburum ineğimi satmaya. Şimdi bizim evimizin olduğu yer tarım arazisi ama ben o inekle geçiniyorum. Bizi burayı satmamız için de sıkıştırıyorlar. İstiyorlarsa satalım bırakıp gidelim, onlar da villa koysun. İnek besleyemezsin denildi. Herkes sattı hayvanlarını. Kimse itiraz etmedi de. Başka geçim kaynakları yok ki. Yarın öbür gün biz ne yapacağız onu düşünüyoruz. Lafta köylülükten çıktık ama bizi hala köylü olarak görüyorlar. İşlerine geldiği zaman ise mahalle. Böyle giderse Türkiye’de köy veya köylü diye bir şey kalmaz.”

Yaşı dolayısıyla çalışmakta zorlandığını söyleyen Tonbul, yem fiyatlarının da artmasıyla durumun iyice kötüye gittiğini belirtti. Tonbul, “Herkes ineklerini satmak zorunda kaldı ama ben satamam. O ineğin sütünü satıyorum. Nasıl geçineceğim ben? Yem fiyatları aldı başını gitti. Her gün sabah kalkıyorum bakıyorum ki fiyatlar artmış. Durum çok zor. Bu gidişle daha da zorlaşacak. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diyerek endişelerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir